ABOUT THE SESSION

Spotkanie autorskie z Ryszardem Petru wokół jego najnowszej książki. Warszawa, 15 czerwca 2023, godz. 18:45

Rok 2023 to czas, gdy cały świat, a wraz z nim Polska, przeżywa nieznany od lat kryzys. Ostatnie doświadczenia ludzkości – pandemia, zamieszanie na rynku surowcowo-energetycznym, hamowanie gospodarek, inflacja, wreszcie wojna w Ukrainie – całkowicie przekreśliły poczucie funkcjonowania w jako tako uporządkowanym i względnie bezpiecznym świecie; życia w cywilizacji, która rozwija się m.in. dzięki osiągnięciom technologicznym oraz globalizacji. I to mimo wszystkich swoich problemów, takich jak zmiany klimatu.

W tym kontekście polska gospodarka wymaga szczególnej uwagi i troski, by skutecznie odpowiadać na wyzwania tych trudnych czasów. Między innymi o tym jest najnowsza książka Ryszarda Petru „Gospodarka zwycięży”. 

O wciąż niewykorzystanych szansach. O lekcjach, które należałoby wyciągnąć z doświadczeń innych krajów, zamiast uczyć się na własnych błędach. O tym, czego udało się nam, Polakom, dokonać w ciągu ostatnich 30 lat i co teraz ulega zepsuciu lub zniszczeniu. O tym, jak wiele naszej energii idzie na zmagania z absurdalnymi przepisami tworzonymi przez aparat państwowy. O tym, w jaki sposób polska przedsiębiorczość jest ograniczana. O tym, jak znów wracamy do PRL-u, gdzie państwo miało zadbać o obywatela – a więc też i go kontrolować.

O tym, jak ważne są praca, motywacja, równy dostęp do szans. Jaką groźbę tworzy omnipotentne państwo, ile może wyssać energii i jak mocno osłabić fundamenty kraju. O tym, dlaczego w większości przypadków prywatne jest lepsze i bardziej efektywne od państwowego. O tym, jak niebezpieczna jest oligarchia państwowa, jak niszczy struktury państwa i osłabia demokrację.

Podczas spotkania będziemy rozmawiać także o barierach z jakimi zmagają się przedsiębiorcy działający w Polsce – w tym start-upy działające w najbardziej innowacyjnych i kreatywnych sektorach.

Miejsce: CIC Warsaw w budynku Varso Place w Warszawie przy ul. Chmielnej 73 (1 piętro, District Hall, sala Hall 2).

MORE SESSIONS AT THE EVENT
June 15, 2023

Venture Café Warsaw Foundation Partners