ABOUT THE SESSION

Jakie tematy zdominują nadchodzącą kampanię wyborczą? Jakich narzędzi będą używać politycy, by przekonać do siebie wyborców?

 

W najbliższych tygodniach rozegra się w Polsce najciekawsza od lat kampania wyborcza do Sejmu i Senatu. Konkurencja jest bardzo wyrównana a warunki gry zmieniają się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

 

Od poprzedniej kampanii parlamentarnej w 2019 roku rzeczywistość zmieniła się diametralnie. Pandemia pokazała, że społeczeństwa, rządy i jednostki muszą być bardzo elastyczne w ustalaniu reguł współżycia społecznego. Okresy długich izolacji sprawiły, że coraz więcej czasu spędzamy w internecie. Potęgują to algorytmy platform społecznościowych, które działają tak, by jak najdłużej utrzymać nasze zainteresowanie i uwagę. Media społecznościowe przeszły drogę od statycznych wpisów i grafik do rozbudowanych platform wideo, w których każdy posiadacz smartfona może relacjonować na żywo swoją aktywność.

 

Jednocześnie masowo tracimy poczucie bezpieczeństwa. Pandemia skłoniła nas do większej troski o zdrowie nasze i naszych bliskich. Wysoka inflacja i szybujące ceny mieszkań budzą niepokój o nasze bezpieczeństwo finansowe. Wojna w Ukrainie pokazuje, że pokój w Europie nie jest dany raz na zawsze. Te wszystkie tematy będą wpływać na emocje Polek i Polaków w nadchodzącej kampanii.

 

Jakie trendy będą kształtować nadchodzącą kampanię wyborczą? Jakie tematy i procesy społeczne okażą się decydujące?

Co wynika z danych – badań opinii publicznej i internetu?

Jakie narzędzia będą najbardziej skuteczne w nadchodzącej kampanii?

 

Na te i inne pytania odpowiedzą zaproszeni eksperci:

 

Dr hab. Dominik Batorski – socjolog, analityk mediów społecznościowych, specjalista ds. analizy danych w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, współtwórca firmy badawczej Sotrender.

 

Dr Helena Chmielewska-Szlajfer – socjolożka, adiunkt w Akademii Leona Koźmińskiego, Visiting Fellow w London School of Economics and Political Science, doktorat obroniła w The New School for Social Research. Autorka m.in. „Reshaping Poland’s Community after Communism: Ordinary Celebrations” (Palgrave, 2019). Bada codzienne praktyki obywatelskie oraz politykę w nowych mediach, w tym w internetowych tabloidach w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

 

Łukasz Pawłowski – prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, specjalizujący się w badaniach opinii publicznej, analizach i prognozach wyborczych dostarczających diagnoz Polaków jako konsumentów, obywateli i wyborców. Zwolennik merytorycznych dyskusji opartych o konkretne liczby, twórca narzędzi do analizy danych takich jak Opinion Tool i Check The Maps. Założyciel portali StanPolityki.pl, LokalnaPolityka.pl oraz Zmianyspoleczne.pl

 

Mateusz Sabat – CEO Big Data 4 Leaders, doradca, strateg, posiadający kilkanaście lat interdyscyplinarnego doświadczenia z pracy z osobami publicznymi, budowania i rozwoju organizacji oraz marketingu internetowego. Miał bezpośredni udział w sukcesach trzech największych kampanii crowdfundingowych w historii polskiej polityki. Dawniej współzałożyciel Nowoczesnej oraz dyrektor ds. fundraisingu w Fundacji FOR. Z wykształcenia ekonomista, absolwent SGH oraz programu Atlas Think Tank MBA.

Moderacja – Joanna Sawicka (Polityka Insight)

MORE SESSIONS AT THE EVENT
July 6, 2023

Venture Café Warsaw Foundation Partners